Fizipain Fizik Tedavi ve Ağrı Kliniği, P.tesi-Cuma: 09:00-18:00 Edremit/Balıkesir

ESWT (Topuk Dikeni) Nedir ?

Topuk Dikeni

Ayak tabanı ağrıları genellikle ‘plantar fasia’ denilen ayağın iç arkını destekleyen yapıda gerçekleşmektedir. Tekrarlı minör travmalar sonucunda aşırı zorlanması ya da kemiğe yapıştığı noktalarda minör yırtıklar oluşması sonucu oluşmaktadır. Bu aşırı zorlanma ya da yırtıklar sonucu plantar fasia da enflamasyon ve ödem gelişir.

Aynı zaman da aşırı yüklenmeler topuk kemiğinde büyümeye (topuk dikeni) neden olmaktadır. Bunun sonucunda da büyüyen kemiğin ayak tabanındaki yapıları zedelemesi ve enflamasyona uğratmasına yol açar.

Günümüzde topuk dikeni(epin calcanei) ve plantar fasiayanın enflamasyonu (plantar fasiit) ayak tabanı ağrılarının büyük bölümünün nedeni olmaktadır.Genellikle ayakta çok kalan,ayak tabanına aşırı yüklenmeye yol açan aktiviteler yapan ya da ayak yapısında bozukluk olanlarda görülen bu rahatsızlıklar artık rahatlıkla ve kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

Bünyemizde bulunan ESWT( Extracorporeal ShockWave Therapy ) teknolojisi gibi tedavilerle ayak tabanı ağrılarının herhangi bir cerrahi uygulama, kortizon enjeksiyonu vs. gibi yöntemlere gerek kalmadan tedavisini sağlamaktadır. Bu tedavilerle hastadaki ağrıya yol açan ödem ve enflamasyon giderilmektedir. Ayrıca tedavi seansları sonrasında dokuları dinlendirecek kinezyolojik bantlama teknikleri ile tedavi etkinliği arttırılmaktadır.

Uzman Doktor Süleyman Cenk AKŞİT

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

EkinDiş Burhaniye Açılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir